Majówka na ludowo

Za nami długi majowy weekend. Entuzjaści folkowych klimatów mieli możliwość spędzenia wolnego czasu odwiedzając Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wizyta w skansenie to piękno i magia codziennego życia mazowieckiej wsi z przełomu XIX i XX wieku, spotkanie z kulturą i znakomity pomysł na  odpoczynek na łonie przyrody.Dla wszystkich, którzy postanowili odwiedzić skansen podczas majówki przygotowano dwie imprezy plenerowe – 1 i 3 maja „Majówkę w skansenie” oraz 5 maja – „Gotowanie na polanie”. Miały one charakter rodzinnych pikników w scenerii wsi mazowieckiej. Odwiedzający turyści uczestniczyli w pokazach codziennych zajęć gospodarskich i rzemiosła oraz bawili się w popularne gry z początku XX wieku. Urozmaicenie imprez stanowiły występy orkiestr dętych w repertuarze rozrywkowym i klasycznym, oraz wiejskiej kapeli ludowej, a także kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych.
Mimo dość zmiennej aury sierpecki skansen odwiedziło ponad 4000 osób. 

Fot. D.Krzesniak

Fot. D.Krzesniak

Fot. D.Krzesniak

 

Skansenowa wieś tętniła życiem, w polach krzątali się gospodarze przy konnej orce i bronowaniu. Bielono chałupy, wietrzono pościel, czyszczono popiołem garnki, wymieniano słomę w siennikach. Odwiedzając kolejne zagrody można było spotkać przy pracy kowala, stolarza, plecionkarza i szewca.
W XI edycji konkursu „Najsmaczniejsza potrawa mazowiecka” swoje wyroby kulinarne prezentowały Stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich oraz producenci produktów regionalnych. Spośród 29 potraw zgłoszonych przez uczestników komisja konkursowa wybrała 6 najsmaczniejszych. Aromaty konkursowych przysmaków zaostrzyły apetyty zwiedzających, którzy mogli spróbować domowych wyrobów na stoiskach wystawców, bądź skusić się na kiełbaskę z płonącego na polanie ogniska.

Fot. D.Krzesniak

Fot. D.Krzesniak

Moc atrakcji oraz mnogość smaków i zapachów, pozostaną w pamięci na długie miesiące. A my niecierpliwie oczekujemy przyszłorocznej majówki w sierpeckim skansenie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: