Nowa Tradycja – kolejna edycja!

W dniu dzisiejszym rozpoczyna się Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. To 16 już odsłona festiwalu, którego początki sięgają 1998 roku. Program tegorocznej edycji to prawdziwa uczta dla miłośników folku i entuzjastów poszukiwań twórczości inspirowanej  tradycyjnymi nurtami muzycznymi.  Pierwszego dnia (czwartek) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie zagoszczą gwiazdy sceny folkowej i laureaci Folkowego Fonogramu Roku 2012: Adam Strug, nagrodzony za debiutancką płytę „Adieu”, oraz Kapela ze Wsi Warszawa. Ich koncerty poprzedzi występ śpiewaczek i muzykantów z Beskidu Żywieckiego,  który rozpocznie się o godz. 19:30.  Artyści przedstawią historię muzyczną regionu , prezentując pieśni weselne oraz repertuar pasterski, tak charakterystyczny dla tradycji tego obszaru. Na scenie zagości dudziarska kapela i heligonka, która już w okresie międzywojennym ubiegłego stulecia zaczęła wypierać dudy.

Piątek i sobota to czas konkursu Nowa Tradycja, który stanowi serce całego festiwalu. Podczas dwóch dni będą trwały przesłuchania konkursowe  czternastu młodych twórców folkowych, wyłonionych spośród 64 zgłoszonych artystów. W konkursie na Folkowy Fonogram Roku mogą uczestniczyć zespoły, które działają w Polsce i wykonują muzykę inspirowaną wszelkimi tradycjami muzycznymi świata.

Nowa Tradycja

W piątek17 maja, na scenie radiowego studia, tuż po zmaganiach konkursowych, zaprezentują się laureaci ubiegłorocznego Grand Prix, czyli Poszukiwacze Zaginionego Rulonu.  Zaraz po nich odbędzie się koncert poświęcony pamięci Władysława Trebuni-Tutki pt. „Władysława nuty nomilse”. W sobotę, 18 maja, o godz. 20.00 wystąpi pierwsza zagraniczna gwiazda Festiwalu, czyli Houria Aïchi. Jednej z najbardziej znanych algierskich pieśniarek towarzyszyć będzie L’Hijâz Car – kwintet założony w 2000 roku w Strasburgu przez Grégory’ego Dargenta. Ostatniego festiwalowego dnia, 19 maja, o godz. 19.30 tradycyjnie zostaną ogłoszone wyniki Konkursu Muzyki Folkowej a tuż po nich odbędzie się koncert laureatów. Po nim wystąpi Cuncordu e Tenore de Orosei.  Zespół założony w 1978 roku na malowniczej Sardynii, wykona zarówno religijne pieśni „cuncordu”, jak i świeckie „a tenore” (w 2008 roku wpisane na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO).

Nowa Tradycja to ważny punkt na mapie folkowych imprez. Zachęcamy do osobistego przybycia do Studia Koncertowego Polskiego Radia, a także do wysłuchania relacji z tej niesamowitej, muzycznej wyprawy, na antenie radiowej dwójki.  Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na  http://www2.polskieradio.pl/nowatradycja/ 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: